SUOMEN KANSANMUSIIKKILIITTO

Liitto

Suomen Kansanmusiikkiliitto on kansanmusiikin harrastajien, ammattilaisten ja ystävien oma järjestö, joka on toiminut Suomessa jo vuodesta 1968. Alueellista harrastustoimintaa pyörittää 23 jäsenyhdistystä ympäri Suomea. Liitto järjestää tapahtumia ja koulutuksia ja edistää kansanmusiikkialaa erilaisilla projekteilla tehden yhteistyötä koko kansanmusiikin kentän kanssa. Lisäksi liitto hoitaa kansainvälisiä yhteyksiä muun muassa Nordic Folk Councilin, NORDLEK-neuvoston ja Kansanmusiikin ja kansantanssin edistämiskeskuksen kautta.

Tapahtumat ja kurssit

Suomen Kansanmusiikkiliiton päätapahtuma on Samuelin Poloneesi, joka järjestetään vuosittain maaliskuussa eri puolilla Suomea. Liitto on myös mukana järjestämässä JuuriJuhla-RotFest -festivaalia Espoossa. Lisäksi jäsenyhdistyksillä on muita eri kokoisia kansanmusiikkitapahtumia.
Vuodesta 2009 liitto on järjestänyt myös valtakunnallisia kansanmusiikkikiertueita, kahdeksan kiertuetta vuosittain. Liitto tuotti Viipuriin Kukushka-festivaalia neljä vuotta (2017-2019) yhteistyössä venäläisten kansanmusiikkitoimijoiden kanssa.

Liitto järjestää jäsenilleen koulutusta, joista suurimmat ovat Oriveden kansanmusiikkikurssit joulun välipäivinä sekä KAMU – Lasten ja nuorten kansanmusiikkileiri ja Ethno Finland kesällä. Lisäksi jäsenyhdistykset järjestävät omia kursseja ja koulutustapahtumia.

Kansanmusiikki-lehti

Suomen Kansanmusiikkiliitto julkaisee Kansanmusiikki-lehteä yhdessä Kansanmusiikki-instituutin kanssa. Lehti ilmestyy neljä kertaa vuodessa ja yhteen numeroon kuuluu myös liite-cd. Kansanmusiikki on ainoa suomenkielinen kansanmusiikin aikakauslehti. Lehti kuuluu jäsenmaksuun, mutta sen voi tilata myös erikseen. Kansanmusiikki-lehdellä on omat nettisivut.

Jälleenmyynti

Suomen Kansanmusiikkiliitto hoitaa kotimaisten kansanmusiikkiäänitteiden ja nuottikirjojen laajinta myyntipalvelua postimyyntinä ja alan tapahtumissa. Tutustu katalogiin verkkokaupassa.  Liittoon voit ottaa yhteyttä, jos kaipaat tietoa kansanmusiikkialasta.

Toimitilamme ovat Helsingin Hämeentiellä, jossa toimimme naapureina yhdessä Maailman musiikin keskuksen ja Kanteleliiton kanssa.

Historia

Historia

Suomen Kansanmusiikkiliiton historiasta voit lukea entisen puheenjohtajamme Antti Koirasen kirjoittamassa historiikissa. Historiikki on julkaistu neliosaisena artikkelisarjana Pelimanni-lehdessä.

Hallinto

Puheenjohtaja

Risto Kupari, Rauma
risto.kupari@rauma.fi

Hallituksen jäsenet 22:

Kari Auvinen (Ylä-Savo)
Varalla  Kirsi Uutinen (Pohjois-Karjala)

Heidi Kenttälä (Lappi)
Varalla Sami Tupala (Sahansoittajat)

Esko Holappa (Pohjois-Pohjanmaa)
Varalla Eero Määttä (Kainuu)

Katja Lampinen (Keski-Suomi)
Varalla Hannu Simi  (Vieska Folk)

Esa Märijärvi (Etelä-Pohjanmaa)
Varalla Timo Saarimäki (Etelä-Pohjanmaa)

Sirpa Olkinuora (Häme)
Varalla Arttu Kunnasto (Kymenlaakso)

Veli-Jussi Lietsala (Huuliharpistit)
Varalla Kyösti Kuusela (Huuliharpistit)

Sirkka Kosonen (Itä-Savo)
Varalla Markku Vuori (Pohjois-Savo)

Anja Hinkkanen (Uusimaa)
Varalla Tony Wallius (Uusimaa)

Kirsi Viitala (Satakunta)
Varalla Ilmari Hunsa (Varsinais-Suomi)

 

Sääntömääräiset yleiskokoukset

Liiton kokouksia pidetään vuosittain kaksi: vuosikokous maalis-huhtikuussa yleensä Samuelin Poloneesin aikana ja syyskokous syys-lokakuussa. Skal toimintakertomus 2019 lopullinen.

Jäsenyhdistykset

Jäsenyhdistykset

Haluaako yhdistyksesi liittyä Suomen Kansanmusiikkiliiton jäseneksi?
Kysy lisää toiminnanjohtajalta:

PÄIVI YLÖNEN-VIIRI

Toiminnanjohtaja
+358 50 043 1913
toiminnanjohtaja@kansanmusiikkiliitto.fi

Etelä-Hämeen Kansanmusiikin Ystävät
Puheenjohtaja: Mikko Liukkonen, 
040 762 1240, mikko.liukkonen50@gmail.com
Sihteeri: Helena Parkkonen, 
helena.parkkonen@gmail.com, 044 0582278
Aluetoimittaja: Helena Parkkonen,  helena.parkkonen@gmail.com, 044 0582278
Rahastonhoitaja: Mikko Liukkonen

Eteläpohjalaiset Spelit Kansanmusiikkiyhdistys
www.spelit.fi, www.facebook.com/EtelapohjalaisetSpelit/

 

Puheenjohtaja: Timo Saarimäki, 
050 5303 405, timo.saarimaki@gmail.com
Sihteeri: Elli Asunmaa,
040 725 2609, elli.asunmaa@gmail.com
Eteläpohjalaiset Spelit ry,  ep.spelit@gmail.com
Aluetoimittaja: Timo Saarimäki,
050 5303 405, timo.saarimaki@gmail.com

Hämeen Kansanmusiikkiyhdistys
hameenkansanmusiikkiyhdistys.fi

 

https://www.facebook.com/hameenkansanmusiikki
Puheenjohtaja: Sirpa Olkinuora,  050 360 2681, sirpa.olkinuora@gmail.com
Aluetoimittaja: Elina Vainikka,
044 3430 774, ellu.vainikka@gmail.com
Rahastonhoitaja: Weijo Koskiranta, veijo.koskiranta@saunalahti.fi

Itä-Savon Kansanmusiikkiyhdistys
www.facebook.com/ItaSavonKamu/

 

Puheenjohtaja:  Katri Susitaival, katri.susitaival@gmail.com
Sihteeri:  Riku Elomaa, elomaa.riku@gmail.com
varapuheenjohtaja Raija-Liisa Karjalainen,
raijaliisa.karjalainen58@gmail.com, 044 3060658
Aluetoimittaja: Anna-Maija Asikainen, annukkamaija.asikainen@gmail.com
Rahastonhoitaja Pekka Kosonen, pekka.kosonen@outlook.com

Kainuun Kansanmusiikkiyhdistys, Kaikamu
www.kaikamu.fi
Puheenjohtaja: Pekka Huttu-Hiltunen,
040 179 8600, pekka.huttu-hiltunen@runolaulu.fi
Varapuheenjohtaja: Eero
Määttä, 044 2244 666eero.pelimanni@gmail.com
Sihteeri-taloudenhoitaja: Kaarina Malinen, Kainuun Kansanmusiikkiyhdistys, Kainuuntie 99, 88900 Kuhmo,
kaarina.malinen@runolaulu.fi, 044 350 1394
Aluetoimittaja: Pekka Huttu-Hiltunen,
040 179 8600, pekka.huttu-hiltunen@runolaulu.fi

Kansanmusiikkiyhdistys Rällä  ry
https://www.facebook.com/rallaoulu
Osmo Hakosalo, osmo.hakosalo@gmail.com, rallaoulu@gmail.com, osmo.hakosalo@gmail.com

Kaustisen pelimanniyhdistys
kaustisenpelimanniyhdistys.blogspot.fi
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064626285128
Puheenjohtaja: Sampsa Kujala, Sampsa Kujala, sampsa.kujala@gmail.com,  050 4007231
Sihteeri: Annemaria Uusitalo,
040 712 0013, annemaria.uusitalo@kaustinen.fi
Aluetoimittaja: Sampsa Kujala, sampsa.kujala@gmail.com

Keski-Suomen Kansanmusiikkiyhdistys
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064681510271
Puheenjohtaja: Katja Lampinen, 040 515 0924, katjamaarit.lampinen@gmail.com
Sihteeri: Outi Penttinen, penttinenouti@gmail.com, 0400 424 149
Aluetoimittaja ja varapuheenjohtaja: Riitta Reijonen, 050 577 0897, pirjo.riitta.reijonen@gmail.com
Taloudenhoitaja: Arja Maunula (AM-Aputilit. Jämsä),  arja.maunula@co.inet.fi, 0400 823 058

Kymenlaakson Kansanmusiikkiyhdistys
https://www.facebook.com/groups/265639692363613
Puheenjohtaja: Minna Raskinen
050 5003584,
minna@minnaraskinen.com
Sihteeri: Petri Hynninen, hynnispete@gmail.com
Aluetoimittaja: Arto Rinne, arto.rinne2@gmail.com, 040 5380201
Rahastonhoitaja Susanna Apo-Syrjänen, susanna.apo@gmail.com

Lapin Kansanmusiikki ry
www.facebook.com/lapinkansanmusiikki/
Puheenjohtaja: Jukka Hannula,
0400 536181, jukka.hannula@gmail.com
Aluetoimittaja: Katri Kittilä,
katrikit@gmail.com, 050 353 5981

Orivesi All Stars
orivesiallstars.fi
https://www.facebook.com/orivesiallstars
orivesiallstars@gmail.com
Puheenjohtaja: Liisa Talaskivi, liisa.talaskivi@elisanet.fi
Sihteeri, jäsenasiat: Outi Saarnisaari, orivesiallstars@gmail.com
Rahastonhoitaja: Mari Appelgren, mari.appelgren@gmail.com
Aluetoimittaja: Liisa Kantola
050 561 0329, lkakantola@gmail.com

Pohjois-Karjalan Kansanmusiikkiyhdistys Tsoma
https://www.facebook.com/groups/1051957138864045
Puheenjohtaja: Kirsi Uutinen,
uutinen@gmail.com
Varapuheenjohtaja: Pentti Ojajärvi, PenttiOjajarvi@gmail.com
Sihteeri:  Salli Anttonen, sallianttonen@gmail.com.
Aluetoimittaja: Kirsi Uutinen, uutinen@gmail.com

Pohjois-Pohjanmaan Kansanmusiikkiyhdistys

www.ppkyhdistys.net, www.facebook.com/pohjoispohjanmaankansanmusiikkiyhdistys/

Puheenjohtaja: Annamari Martinviita,  martinviita@gmail.com
Varapuheenjohtaja: Henna Hannula
Sihteeri: Hanna Perkkiö, 044 2662233, perkkiohanna@gmail.com
Aluetoimittaja:  Sofia Timonen, soffi.timonen@gmail.com
Rahastonhoitaja: Juha-Matti Kurra

Pohjois-Savon Kansanmusiikkiyhdistys
www.facebook.com/groups/2015374585389645
Puheenjohtaja: Markku Vuori,
0500 577486, markku.vuori@elisanet.fi
Sihteeri: Seppo Kononen, 
050 5461317,  seppo.kononen45@gmail.com
Aluetoimittaja: Seppo Kononen, 
050 5461317,   seppo.kononen45@gmail.com

Satakunnan Kansanmusiikkiyhdistys
www.facebook.com/satakunnankansanmusiikkiyhdistys?fref=ts
Puheenjohtaja: Kirsi Viitala,
kirsi.m.viitala@gmail.com, 0407272455
Sihteeri: Leena Kivi,
0405742547, leena.kivi75@gmail.com
Aluetoimittaja: Heidi Huovinen,
0503820398 hjhuovinen@gmail.com
Rahastonhoitaja: Pirjo Äijö, pirjoaijo@gmail.com

Suomen Huuliharpistit

 

www.suomenhuuliharpistit.fi

Puheenjohtaja: Veli-Jussi Lietsala,
veli-jussi.lietsala@lampark.fi
0400 331 886
Aluetoimittaja: Veli-Jussi Lietsala,
veli-jussi.lietsala@lampark.fi

0400 331 886
Rahastonhoitaja: Pentti Hiivala,
pentti.hiivala@pp1.inet.fi

Suomen Sahansoittajat
www.suomensahansoittajat.net
https://www.facebook.com/sahansoittajat
Puheenjohtaja: Sami Tupala, 
050 570 1299, sami.tupala@kotikone.fi
Sihteeri: Tarja Tupala,
050 441 03010 , tarjatupala@gmail.com
Aluetoimittaja: Sami Tupala, 
050 570 1299, sami.tupala@kotikone.fi

Truba ry
www.facebook.com/trubary
trubary@gmail.com
Puheenjohtaja: Caro Kauhanen, trubary@gmail.com
Aluetoimittaja ja tiedottaja: Saana Pulkkinen,
saanapulk@gmail.com

Uudenmaan Kansanmusiikkiyhdistys,
www.uudenmaankamu.net
facebook.com/uudenmaankansanmusiikkiyhdistys/
Puheenjohtaja: Tony Wallius,
050 550 81 84kamu@uudenmaankamu.net
Sihteeri: Anja Luukkonen,
044 5759 558, luukkonen.anja@gmail.com
Aluetoimittaja:
Pauliina Pajala, papajala@gmail.com
Rahastonhoitaja: Lasse Wallius,
050 550 2013

Varsinais-Suomen Kansanmusiikkiyhdistys
vskamu.fi/
https://www.facebook.com/varsinaissuomen.kansanmusiikkiyhdistys
Puheenjohtaja: Anna Pohjola, akpohjola@gmail.com, 0400 586230
Sihteeri: Riikka Hunsa,
riikka.hunsa@gmail.com
Aluetoimittaja: Veikko Lahtinen, veikkoa.lahtinen@gmail.com
Rahastonhoitaja: Riikka Hunsa, riikka.hunsa@gmail.com

Vieska Folk

vieskafolk.fi
vieska.folk@gmail.com
Puheenjohtaja ja aluetoimittaja: Hanna Perkkiö
puh. 044 2662233
perkkiohanna@gmail.com
Sihteeri: Eija Kaarlela, puh. 044 2972223
eija.kaarlela@gmail.com

Rahastonhoitaja: Anssi Räisänen
puh. 040 3120437 anssi.raisanen@jedu.fi

Ylä-Savon Pelimannit

www.facebook.com/groups/256690411400925/
Puheenjohtaja: Kari Auvinen,
050 5354514, kariantero.auvinen@gmail.com
Sihteeri: Anna Kaisa Tolvanen, anna-kaisa.tolvanen@evl.fi, puh. 040 7746837
Varapuheenjohtaja Riitta Sihvonen, riitta.sihvonen@sonkajarvi.fi, 0405285172
Rahastonhoitaja Irja Niiranen,
irjaanneli.niiranen@pp1.inet.fi
Aluetoimittaja: Seppo Kononen,
050 5461317, seppo.kononen45@gmail.com