SUOMEN KANSANMUSIIKKILIITTO

Liitto

Suomen Kansanmusiikkiliitto on kansanmusiikin harrastajien, ammattilaisten ja ystävien oma järjestö, joka on toiminut Suomessa jo vuodesta 1968. Alueellista harrastustoimintaa pyörittää 22 jäsenyhdistystä ympäri Suomea. Liitto järjestää tapahtumia ja koulutuksia ja edistää kansanmusiikkialaa erilaisilla projekteilla tehden yhteistyötä koko kansanmusiikin kentän kanssa. Lisäksi liitto hoitaa kansainvälisiä yhteyksiä muun muassa Nordic Folk Councilin, NORDLEK-neuvoston ja Kansanmusiikin ja kansantanssin edistämiskeskuksen kautta.

Tapahtumat ja kurssit

Suomen Kansanmusiikkiliiton päätapahtuma on Samuelin Poloneesi, joka järjestetään vuosittain maaliskuussa eri puolilla Suomea. Liitto on myös mukana järjestämässä JuuriJuhla-RotFest -festivaalia Espoossa. Lisäksi jäsenyhdistyksillä on muita eri kokoisia kansanmusiikkitapahtumia.
Vuodesta 2009 liitto on järjestänyt myös valtakunnallisia kansanmusiikkikiertueita, kahdeksan kiertuetta vuosittain. Liitto tuotti Viipuriin Kukushka-festivaalia neljä vuotta (2017-2019) yhteistyössä venäläisten kansanmusiikkitoimijoiden kanssa.

Liitto järjestää jäsenilleen koulutusta, joista suurimmat ovat Oriveden kansanmusiikkikurssit joulun välipäivinä sekä KAMU – Lasten ja nuorten kansanmusiikkileiri ja Ethno Finland kesällä. Lisäksi jäsenyhdistykset järjestävät omia kursseja ja koulutustapahtumia.

Kansanmusiikki-lehti

Suomen Kansanmusiikkiliitto julkaisee Kansanmusiikki-lehteä yhdessä Kansanmusiikki-instituutin kanssa. Lehti ilmestyy neljä kertaa vuodessa ja yhteen numeroon kuuluu myös liite-cd. Kansanmusiikki on ainoa suomenkielinen kansanmusiikin aikakauslehti. Lehti kuuluu jäsenmaksuun, mutta sen voi tilata myös erikseen. Kansanmusiikki-lehdellä on omat nettisivut.

Jälleenmyynti

Suomen Kansanmusiikkiliitto hoitaa kotimaisten kansanmusiikkiäänitteiden ja nuottikirjojen laajinta myyntipalvelua postimyyntinä ja alan tapahtumissa. Tutustu katalogiin verkkokaupassa.  Liittoon voit ottaa yhteyttä, jos kaipaat tietoa kansanmusiikkialasta.

Toimitilamme ovat Helsingin Hämeentiellä, jossa toimimme naapureina yhdessä Maailman musiikin keskuksen ja Kanteleliiton kanssa.

Historia

Historia

Suomen Kansanmusiikkiliiton historiasta voit lukea entisen puheenjohtajamme Antti Koirasen kirjoittamassa historiikissa. Historiikki on julkaistu neliosaisena artikkelisarjana Pelimanni-lehdessä.

Hallinto

Puheenjohtaja

Risto Kupari, Rauma
risto.kupari@rauma.fi

Hallituksen jäsenet:

Kari Auvinen (Ylä-Savo)
Varalla  Ari Tarkiainen (Pohjois-Karjala)

Jukka Hannula (Lappi)
Varalla Sami Tupala (Sahansoittajat)

Esko Holappa (Pohjois-Pohjanmaa)
Varalla Eero Määttä (Kainuu)

Katja Lampinen (Keski-Suomi)
Varalla Hannu Simi  (Vieska Folk)

Esa Märijärvi (Etelä-Pohjanmaa)
Varalla Timo Saarimäki (Etelä-Pohjanmaa)

Sirpa Olkinuora (Häme)
Varalla Arttu Kunnasto (Kymenlaakso)

Matti Ylitalo (Huuliharpistit)
Varalla Kyösti Kuusela (Huuliharpistit)

Sirkka Kosonen (Itä-Savo)
Varalla Markku Vuori (Pohjois-Savo)

Anja Hinkkanen (Uusimaa)
Varalla Tony Wallius (Uusimaa)

Kirsi Viitala (Satakunta)
Varalla Ilmari Hunsa (Varsinais-Suomi)

Sääntömääräiset yleiskokoukset

Liiton kokouksia pidetään vuosittain kaksi: vuosikokous maalis-huhtikuussa yleensä Samuelin Poloneesin aikana ja syyskokous syys-lokakuussa. Skal toimintakertomus 2019 lopullinen.

Jäsenyhdistykset

Jäsenyhdistykset

Haluaako yhdistyksesi liittyä Suomen Kansanmusiikkiliiton jäseneksi?
Kysy lisää toiminnanjohtajalta:

Etelä-Hämeen Kansanmusiikin Ystävät
Puheenjohtaja: Mikko Liukkonen, 
+358 40 762 1240, mikko.liukkonen50@gmail.com
Sihteeri: Helena Parkkonen, 
helena.parkkonen@gmail.com, +358 44 0582278
Aluetoimittaja: Helena Parkkonen,  helena.parkkonen@gmail.com, +358 44 0582278
Rahastonhoitaja: Mikko Liukkonen

Eteläpohjalaiset Spelit Kansanmusiikkiyhdistys
www.spelit.fi, www.facebook.com/EtelapohjalaisetSpelit/
Puheenjohtaja: Timo Saarimäki, 
+358 50 5303 405, timo.saarimaki@gmail.com
Sihteeri: Elli Asunmaa,
+35840 725 2609, elli.asunmaa@gmail.com
Eteläpohjalaiset Spelit ry,  ep.spelit@gmail.com
Aluetoimittaja: Timo Saarimäki,
+358 50 5303 405, timo.saarimaki@gmail.com

Hämeen Kansanmusiikkiyhdistys
hameenkansanmusiikkiyhdistys.fi, Facebook-sivut
Puheenjohtaja: Sirpa Olkinuora, 
+358 50 360 2681, sirpa.olkinuora@gmail.com
Aluetoimittaja: Elina Vainikka,
+358 44 3430 774, ellu.vainikka@gmail.com
Rahastonhoitaja: Weijo Koskiranta, veijo.koskiranta@saunalahti.fi

Itä-Savon Kansanmusiikkiyhdistys
www.facebook.com/ItaSavonKamu/
Puheenjohtaja:  Annamaija Asikainen, 
+358 40 7063120annukkamaija.asikainen@gmail.com
Sihteeri: Raija-Liisa Karjalainen,
raija-liisa.karjalainen58@gmail.com, +358 44 3060658
Rahastonhoitaja:  Veli-Matti Kähmi,
velimatti.kahmi@gmail.com
Aluetoimittaja: Esko Alanne, eskoa@crmusiikki.fi, +358 40 5522 163

Kainuun Kansanmusiikkiyhdistys, Kaikamu
www.kaikamu.fi
Puheenjohtaja: Pekka Huttu-Hiltunen,
+358 40 179 8600, pekka.huttu-hiltunen@runolaulu.fi
Varapuheenjohtaja: Eero Määttä,
+358 44 2244 666, eero.pelimanni@gmail.com
Sihteeri-taloudenhoitaja: Kaarina Malinen, Kainuun Kansanmusiikkiyhdistys, Kainuuntie 99, 88900 Kuhmo,
kaarina.malinen@runolaulu.fi, +358 44 350 1394
Aluetoimittaja: Pekka Huttu-Hiltunen,
+358 40 179 8600, pekka.huttu-hiltunen@runolaulu.fi

Kansanmusiikkiyhdistys Rällä
Osmo Hakosalo,
rallaoulu@gmail.com

Kaustisen pelimanniyhdistys
kaustisenpelimanniyhdistys.blogspot.fi, www.facebook.com/pages/
Kaustisen-Pelimanniyhdistys
Puheenjohtaja: Maria-Elisa Marjusaari, maria-elisa.marjusaari@kaustinen.fi
Sihteeri: Annemaria Uusitalo,
+358 40 712 0013, annemaria.uusitalo@kaustinen.fi
Aluetoimittaja: Maria-Elisa Marjusaari, maria-elisa.marjusaari@kaustinen.fi, +358 40 578 9040 

Keski-Suomen Kansanmusiikkiyhdistys
Facebook-sivut
Puheenjohtaja: Heikki Lavonius,
+358 400 666 782, lavonius.heikki@gmail.com
Sihteeri, aluetoimittaja ja taloudenhoitaja: Antti Sulin,
+358 40 748 0871, sihteeri@kskmy.fi, antti.sulin@gmail.com
Aluetoimittaja: Riitta Reijonen, pirjo.riitta.reijonen@gmail.com
Kapellimestari: Outi Penttinen

Kymenlaakson Kansanmusiikkiyhdistys
Puheenjohtaja:  Arttu Kunnasto,
+358 400 936018, arttu.kunnasto@gmail.com
Sihteeri ja aluetoimittaja: Maiju Laurila
laurila.maijuss@gmail.com
Varapuheenjohtaja:  Sami Suoknuuti
Rahastonhoitaja Susanna Apo-Syrjänen

Kymenlaakson pelimannikuoro ja -orkesteriyhdistys
Puheenjohtaja: Riitta Riihelä,
+358 400 346 545, riitta.riihela@pp.inet.fi

Lapin Kansanmusiikki ry
www.facebook.com/lapinkansanmusiikki/
Puheenjohtaja: Jukka Hannula,
+358 400 536181, jukka.hannula@gmail.com
Aluetoimittaja: Katri Kittilä,
katrikit@gmail.com, +358 50 353 5981

Orivesi All Stars
orivesiallstars.fi
orivesiallstars@gmail.com
Aluetoimittaja: Liisa Kantola
+358 50 561 0329, lkakantola@gmail.com

Pohjois-Karjalan Kansanmusiikkiyhdistys
pelimanni.net/pkpelimannit, pelimanni.fi/?page_id=364
Puheenjohtaja: Kirsi Uutinen,
uutinen@gmail.com
Sihteeri:  Heta Laakkonen
hetalaakkonen@gmail.com
Aluetoimittaja: Kirsi Uutinen, uutinen@gmail.com

Pohjois-Pohjanmaan Kansanmusiikkiyhdistys
www.ppkyhdistys.net,
 www.facebook.com/pohjoispohjanmaankansanmusiikkiyhdistys/
Puheenjohtaja: Esko Holappa, 
+358 400 226172, eskojuhani.holappa@gmail.com
Varapuheenjohtaja: Osmo Hakosalo,
osmo.hakosalo@gmail.com
Sihteeri: Hanna Perkkiö, 044 2662233, perkkiohanna@gmail.com
Aluetoimittaja:  Esko Holappa, 
+358 400 226172, eskojuhani.holappa@gmail.com
Rahastonhoitaja: Annamari Martinviita,
martinviita@gmail.com

Pohjois-Savon Kansanmusiikkiyhdistys https://www.facebook.com/groups/2015374585389645/
Puheenjohtaja: Markku Vuori,
+358 500 577486, markku.vuori@elisanet.fi
Sihteeri: Seppo Kononen, 
+358 50 5461317seppo.kononen@savonsanomat.fi
Aluetoimittaja: Seppo Kononen, 
+358 50 5461317seppo.kononen@savonsanomat.fi

Satakunnan Kansanmusiikkiyhdistys
www.facebook.com/satakunnankansanmusiikkiyhdistys?fref=ts
Puheenjohtaja: Kirsi Viitala,
kirsi.m.viitala@gmail.com, +358 407272455
Sihteeri: Leena Kivi,
+358 405742547, leena.kivi@evl.fi
Aluetoimittaja: Heidi Huovinen,
+358 503820398 hjhuovinen@gmail.com
Rahastonhoitaja: Pirjo Äijö,
pirjoaijo@luukku.com

Suomen Huuliharpistit
www.suomenhuuliharpistit.fi
Puheenjohtaja: Veli-Jussi Lietsala, veli-jussi.lietsala@lampark.fi
+358 400 331 886
Aluetoimittaja: Veli-Jussi Lietsala, veli-jussi.lietsala@lampark.fi
+358 400 331 886
Rahastonhoitaja: Pentti Hiivala,
pentti.hiivala@pp1.inet.fi

Suomen Sahansoittajat
www.suomensahansoittajat.net
Puheenjohtaja: Sami Tupala, 
+358 50 570 1299, sami.tupala@kotikone.fi
Sihteeri: Tarja Tupala,
+358 50 441 03010 , tarjatupala@gmail.com
Aluetoimittaja: Sami Tupala, 
+358 50 570 1299, sami.tupala@kotikone.fi

Truba ry
www.facebook.com/trubary, trubary@gmail.com
Puheenjohtaja: Paula Raitanen,
trubary@gmail.com
Rahastonhoitaja: Juha Kuurajärvi,
+358 44 522 3338, trubary@gmail.com
Aluetoimittaja ja tiedottaja: Saana Pulkkinen,
trubary@gmail.com, saanapulk@gmail.com

Uudenmaan Kansanmusiikkiyhdistys,
www.uudenmaankamu.net, facebook.com/uudenmaankansanmusiikkiyhdistys/
Puheenjohtaja: Tony Wallius,
+358 50 550 81 84kamu@uudenmaankamu.net
Sihteeri: Anja Luukkonen,
+358 44 5759 558, luukkonen.anja@gmail.com
Aluetoimittajat: Anja Hinkkanen,
+358 500 850788, anja.hinkkanen@gmail.com
Pauliina Pajala, papajala@gmail.com
Rahastonhoitaja: Lasse Wallius,
+358 50 550 2013

Varsinais-Suomen Kansanmusiikkiyhdistys
Facebook-sivut
Puheenjohtaja: Ilmari Hunsa,
+358 45 6792 915ilu.hunsa@gmail.com
Sihteeri: Anna Pohjola,
akpohjola@gmail.com tai vspelimannit@gmail.com
Aluetoimittaja: Veikko Lahtinen,
veikkoa.lahtinen@gmail.com
Rahastonhoitaja: Annukka Janka-Murros
hanneannukka@gmail.com, +358 40 7030281
Varsinais-Suomen Kansanmusiikkiyhdistyksen esittely ja yhtyelinkit

Vieska Folk
vieskafolk.fi
Puheenjohtaja: Hanna Perkkiö,
+358 44 266 2233
Sihteeri: Eija Kaarlela,
+358 44 297 2223
Sähköposti: vieska.folk@gmail.com

Ylä-Savon Pelimannit www.facebook.com/groups/256690411400925/
Puheenjohtaja: Kari Auvinen,
+358 50 5354514, kariantero.auvinen@gmail.com
Sihteeri: Riitta Auvinen,
riitta.tiitulainen@gmail.com
Rahastonhoitaja Irja Niiranen, sähköposti
irjaanneli.niiranen@pp1.inet.fi
Aluetoimittaja: Seppo Kononen,
+358 50 5461317, seppo.kononen@savonsanomat.fi