Samuelin Poloneesi -kansanmusiikkifestivaali ensi vuonna Savonlinnaan
Suomen Kansanmusiikkiliiton vuoden 2026 suurin tapahtuma, Samuelin Poloneesi, saapuu Savonlinnaan 12.–15. maaliskuuta. Festivaali kokoaa yhteen kansanmusiikin ystävät ja pelimannit eri puolilta Suomea.
FolkShopin sakki kiittää! 🤗 Mahtava viikko. #folkshop auki vielä tänään lauantaina klo 22 saakka.
Kuvan nappasi ohikulkeissaan Susanna Salokannel, kun työvuorossa sattuivat olemaan talkoolaiset (oikealta lukien) Kaisa Pudas Helsingistä, Sanna Maïche Rovaniemeltä, Lennu Yläneva Turusta ja liiton toiminnanjohtaja Jaana Kari Hämeenlinnasta.
Tämäkin tapahtuma mahdollistui vapaaehtoisvoimin. 💪 Kiitos kaikille, ensi vuonna uudelleen! ☀️
#kesänonnellisimmatpäivät #talkoot #kaustinen ... Näytä EnemmänNäytä vähemmän
1 CommentKommentoi Facebookissa
Kiitos yhteistyöstä❤️ T. Info puodin Eija
Soittosalin tunnelmaa hämäläisissä iltamissa... 🎶
Lauteilla sopu sijaa antoi, ja mainio kavalkadi taas kuultiin maakuntateemalla. Tässä malliksi Rimun kamut Riihimäeltä.
#häme #kaustinen ... Näytä EnemmänNäytä vähemmän
0 CommentsKommentoi Facebookissa
Hämeen upea maakuntateeman pääkonsertti Oksalla ylimmällä - musiikkimatka Hämeessä valloitti areenan yleisön tänään! ☀️🤩🙌
Hämeen kansanmusiikkiyhdistyksen puheenjohtaja Sirpa Olkinuora juontajana ja oltermanni Erlend Jantsikene maakuntaorkesterin johtajana. 👏
Mukana menossa mm. Kangasalan pikkupelimannit sekä Hollolan nuorisoseuran Riinat ja Rikut. 💪
Kiitos, hieno Häme! 👍🎊🤗
#häme #kansanmusiikki #kansantanssi
📸 Maarit Aarvala ... Näytä EnemmänNäytä vähemmän
4 CommentsKommentoi Facebookissa
Hyvä Häme! 👍😃
Onneksi olkoon Häme. Upea kokonaisuus!
Oli siinä konsertissa laulamassa Ruoveden ja Vilppulan mieskuorot ja Lähteen Likat Ruovedeltä ja Kajattar-kuoro Vilppulasta! Johtajana Kaja ja Erlend Jantsikene.